انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان پروسه ای است که به منظور جایگزین کردن جای خالی دندان در استخوان فک ، با استفاده از ابزارهایی که ساختاری مشابه به ساختار دندان طبیعی را ایجاد می کند ، به انجام می رسد. با توجه به این مطلب که شرایط هر بیماری که برای پروسه کاشت دندان به متخصص ایمپلنت مراجعه می کند متفاوت است ، برای تمامی آن ها نمی توان از یک مدل ایمپلنت استفاده کرد. از این بابت است که انواع ایمپلنت دندان در دسترس بهترین متخصص ایمپلنت دندان تهران قرار دارد تا بتواند با در نظر گرفتن وضعیت هر بیمار نوع مناسب را انتخاب نماید.

 

انواع ایمپلنت دندان

شایان ذکر است که ایمپلنت های دندانی از جوانب مختلفی همچون سایز ، جنس ، برند و نوع قرارگیری به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. هدف از ارائه این مطلب نیز معرفی تمامی انواع ایمپلنت دندان است تا بیماران بتوانند نسبت به پروسه ای که قرار است برایشان انجام شود ، اطلاعات کافی داشته باشند.

انواع ایمپلنت دندان

به طور کلی ایمپلنت های دندانی در سه نوع اندواستیل ، ساب پریواستیل و زیگوماتیک تقسیم شده و  بهترین متخصص ایمپلنت تهران یکی از ان ها را برای بیمار بر می گزیند. گفته می شود اندو استیل ایمن ترین و رایج ترین نوع از انواع ایمپلنت دندان است و پس از آن ساب پریواستیل و در نهایت زیگوماتیک که نسبت به سایر انواع پیچیدگی بیشتری داشته و به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمپلنت اندواستیل

همانطور که اشاره شد اندواستیل رایج ترین گروه از انواع ایمپلنت دندان است و برای اکثر بیماران قابل استفاده است ؛ منتها بهره گیری از ان ها نیازمند این است که استخوان فک شخص مراجعه کننده سالم و بدون آسیب باشد تا بتواند پایه ایمپلنت را در خود نگه داشته و به اصطلاح با آن جوش بخورد. ایمپلنت های اندواستیل یک محل نگهدارنده پیچ مانندی دارند که در استخوان فک قرار گرفته و در حقیقت پایه ای است برای قرار دادن دیگر اجزای ایمپلنت و تاج دندان.

بعد از قرار دادن پایه ، برای انجام مرحله بعدی باید مدتی صبر کنید. در واقع ان بازه زمانی به این جهت است که محل جای گرفتن نگهدارنده در استخوان فک بهبود پیدا کند و به یکدیگر جوش بخورند تا یک مبنای مستحکمی برای ایمپلنت دندان شکل بگیرد.  بعد از آن که بهبودی حاصل شد ، بخشی شبیه به دندان ایمپلنت می تواند بر روی پایه قرار بگیرد و با دندان های طبیعی اطراف خود هماهنگ شود. اگر تمایلی ندارید که یک جسم خارجی وارد استخوان فک شما شود ، می توانید نوع دیگری از انواع ایمپلنت دندان را انتخاب کنید.

ایمپلنت ساب پریواستیل

نوع ساب پریو استیل یک تفاوت اساسی به گونه اول دارد. به جای آن که درون استخوان فک قرار بگیرد و فیسک شود ، ایمپلنت ساب پریو استیل زیر بافت لثه ، بر روی قسمت فوقانی استخوان جای می گیرد. بدین صورت که یک فرم فلزی زیر بافت لثه جایگذاری می شود و نگهدارنده ها به آن متصل هستند.

برای انجام مرحله بعدی ، بایستی ابتدا بافت نواحی قالب فلزی قرارگرفته در دهان بهبود پیدا کند تا به طور کامل در محل فیکس شوند. دندان مصنوعی بر روی پایه های این فرم فلزی جای گرفته و به طور کامل به ان متصل می شوند. این پروسه عموما برای کسانی به انجام می سرد که استخوان فک آن ها فضای کافی برای قرارگیری ایمپلنت را نداشته یا اینکه بیمار تمایلی ندارد تحت فرایند پیوند استخوان قرار بگیرد.

ایمپلنت زیگوماتیک

در میان انواع ایمپلنت دندان ، زیگوماتیک به دفعات کمتری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پروسه انجام ان در قیاس با دو مورد فوق الذکر پیچیده تر و چالش برانگیز تر است. موارد بکارگیری ایمپلنت زیگوماتیک زمانی است که بیمار در استخوان فک فضا و استخوان کافی برای نگهداشتن نوع اندواستیل را ندارد. بدین ترتیب طی این پروسه ، ایمپلنت به جای قرارگرفتن در استخوان فک ، در استخوان گونه جای می گیرد.

ایمپلنت تکی

زمانی که در ردیف دندانی ، یکی از دندان ها افتاده یا به هر علتی آسیب شدید داشته باشد ، برای جایگزین کردن ان از ایمپلنت تکی استفاده می شود.

ایمپلنت چندتایی

این نوع از انواع ایمپلنت دندان زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که بیمار چندین دندان را از دست داده باشد.

ایمپلنت all-on-4

زمانی ایمپلنت all-on-4 برای بیمار پیشنهاد می شود که وا به دنبال یک راه حل مطمئن و دائمی برای جای خالی دندان های از دست رفته شان باشد. این نوع از ایمپلنت ها می توانند به طور کامل فک فوقانی و تحتانی را اصلاح نمایند.

مینی ایمپلنت دندان (Mini Dental Implants)

 

انواع ایمپلنت دندان - دکتر امیر محمدی

 

در نوع مینی ایمپلنت، پایه یا همان ساختار پیچ مانند مشابه نوع اندواستیل می باشد. برخلاف انواع متداول ایمپلنت های دندانی ، مینی ایمپلنت دارای یک پایه یک تکه که قطر آن کمتر از 3 میلی متر است. بخش انتهایی آن نیز حالت توپ مانندی دارد که بعد از قارگیری پایه در فک ، این بخش از باف لثه بیرون می آید. این مدل از انواع ایمپلنت دندان ، به دلیل سایز کوچکی که دارند برای ثابت نگهداشتن دندان های مصنوعی فک پایین در بیمارانی که بافت استخوانی فک شان پهنا کمتری دارد ، انتخاب مناسبی است.

انواع ایمپلنت دندان – ایمپلنت دندان فوری

منظور از ایمپلنت های فوری دندان این است که یک دندان موقت ، به طور موقت در موضع هدف قرار می گیرد. یعنی همان موقع که پایه ایمپلنت جایگذاری شد ، یک روکش موقت نیزکه تا حدودی مشابه دندان های طبیعی است بر روی آن قرار می گیرد. بدین صورت فرد تا زمانی که روکش دائمی او آماده شود ، می تواند از ایمپلنت فوری استفاده کند و آن ناحیه را که تنها قرارگیری پایه در استخوان را نشان می دهد ، بپوشاند.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس سایز

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد ، ایمپلنت ها از جوانب مختلفی دسته بندی می شوند که یکی از آن ها سایز و اندازه است. اندازه پلتفرم هر ایمپلنت ، محل قرارگیری هر یک را مشخص می کند. البته با توجه به این که وضعیت هر بیمار متفاوت بوده و ممکن است فضا و بافت استخوانی که بتواند ایمپلنت را نگه دارد برای همه یکسان نباشد ، نیز در انتخاب سایز ایمپلنت تاثیر می گذارد. ابعاد فیکسچر نیز در انتخاب آن برای هر بیمار در نظر گرفته می شود.

پلتفرم استاندارد : ایمپلنت های دندانی با سایز استاندارد ، قطرشان از 3.5 تا 4.2 میلی متر است. در قیاس با دیگر سایزها ، این نوع کوچکتر و باریک تر از همه می باشد و عموما برای ایمپلنت دندان جلو مورد استفاده قرار می گیرند.

پلتفرم عریض : این نوع از انواع ایمپلنت ها در سایزی به قطر 4.5 تا 6 میلی متر در دسترس هستند که عمدتا در قسمت پشتی دهان جای گذاری می شوند.

ایمپلنت مینی یا ظریف : ایمپلنت هایی با بدنه های کوچک و ظریف با بزرگی 2 تا 3 میلی متر هستند و معمولا برای بیمارانی که بین ریشه های دندان هایشان فاصله مطلوبی قرار ندارد ، برای ایجاد فضای بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین کسانی که نرتکم بافت است فک شان کم است نیز می توانند از این نوع فکسچر از انواع ایمپلنت دندان بهره بگیرد.

انواع ایمپلنت دندان براساس جنس و متریال سازنده

ایمپلنت دندان تیتانیومی

تیتانیوم رایج ترین فلز و متریالی است که در ساخت ایمپلنت های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به یافته ها در این زمینه ، مشخص شده است که فلز تیتانیوم به استخوان اجازه می دهد به خوبی رشد کرده و در روند آن اختلال ایجاد نمی کند. به همین سبب زمانی که محل قرار می گیرد و با استخوان فک تماس پیدا می کند ، استخوان صدمه ندیده و می تواند در کنار آن به خوبی به رشد و ترمیم خود ادامه دهد.

ایمپلنت دندان زیرکونیا

برخلاف تیتانیوم ، جنس زیرکونیا یکی از ابداعات اخیر در حوزه کاشت دندان می باشد. ایمپلنت زیرکونیا ساختار بور مانند و الماسی شکی دارد و هیچگونه فلزی در ساختار آن بکار نرفته است. این نوع از ایمپلنت ها به نام ایمپلنت های بدون فلز نیز شناخته می شوند.

کدامیک از انواع ایمپلنت دندان بهترین انتخاب است؟

هر کدام از ما زمانی که می خواهیم تحت پروسه های درمانی قرار بگیریم ، به دنیال این هستیم که پروسه با استفاده از نوین ترین تجهیزات و بهترین متریال به انجام برسد. در خصوص روند درمانی کاشت دندان با توجه به اینکه انواع مختلفی از ایمپلنت وجود دارد ، تصمیم گیری برای فرد دشوار است. البته شایان ذکر است که باید تصمیم گیری اصلی را بر عهده بهترین متخصص ایمپلنت دندان بگذارید و با مشورت ایشان بهترین و مناسب ترین نوع را انتخاب نمایید. واضح است که ایشان به روند کاشت دندان ، وضعیت شما و انواع ایمپلنت دندان آگاهی بالاتری داشته و با در نظرگیری تمامی موارد به طور دقیق انتخاب را به انجام می رساند. متخصص کاشت دندان برای انتخاب نوع ایمپلنت موارد زیر را در نظر می گیرد :

  • تعداد ایمپلنت های موردنیاز
  • وضعیت فک و استخوان موضع هدف
  • حساسیت های احتمالی فرد

چگونه بهترین نوع از ایمپلنت های دندانی را انتخاب کنیم؟

به جهت کسب یک نتیجه مطلوب از جراحی کاشت دندان ، باید از میان انواع ایمپلنت دندان ، بهترین نوع آن انتخاب شود. در این خصوص لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید :

خواسته و هدف شما از این پروسه درمانی : قطعا مشکلات تمامی بیماران با همدیگر یکسان نیست. برخی تنها به یک ایمپلنت و برخی دیگر به تعداد بیشتری نیاز دارند. همچنین محل دندان از دست رفته هم برای هر فرد متفات می باشد؛ پس برای انتخاب نوع مناسبی از ایمپلنت که با شرایط شما سازگارتری داشته باشد باید هدف تا از درمان را مشخص کنید.

مدت ریکاوری : بسته به شرایط هر شخص ، زمان نقاهت جراحی ایمپلنت هم می تواند برای هر بیمار منحصر به خود او باشد. عواملی مثل نوعی بیماری و حتی شرایط کاری و زندگی فرد در این امر تاثیر گذار هستند.

هزینه جراحی : هر فرد پیش از مراجعه به متخصص کاشت ایمپلنت دندان ، در ذهن خود مبلغی را برای انجام پروسه در نظر می گیرد. با توجه به این که هر یک از انواع ایمپلنت دندان می تواند در کم و  زیاد بودن هزینه تاثیر گذار باشد ، بهتر است برای انتخاب نوع مناسب که با توانایی مالی شما همخوانی داشته باشد ، محدودیت مالی و پرداخت هزینه را با پزشک درمیان بگذارید.

کلام آخر

توجه داشته باشید که در نهایت ، تصمیم گیری نهایی در خصوص انتخاب یکی از انواع ایمپلنت دندان برای انجام پروسه کاشت دندان برای هر بیمار باید از سوی بهترین متخصص ایمپلنت دندان تهران به انجام رسد. چرا که ایشان با تسلط کافی بر موضوع ، تبحر و دانش خود قادر است جوانب مختلف را مورد بررسی قرار دهد و در این خصوص تصمیم نهایی را بگیرد.

این مطلب رو برای دوستانتان به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها