در دوران زندگی ممکن است با حوادث و رویدادهایی مواجه شویم که منجر به آسیب رساندن به ما می شوند ؛ همچون تصادف ، ضربه ناگهانی به صورت ، زمین خوردن و از این قبیل موارد. به دنبال این امر امکان دارد صورت و نواحی فک و دهان آسیب ببینند و حتی یک یا چند دندان لق شده و بیفتند. از دست دادن دندان علاوه بر ایجاد مشکلات ظاهری می تواند در عملکرد دندان ها نیز اختلال ایجاد کند. ایمپلنت دندان راه حلی است که به کمک آن می توان جای خالی دندان های از دست رفته را پر کرد. این پروسه جوانب مختلفی دارد که در ادامه مطلب ، دکتر امیر محمدی ، بهترین متخصص ایمپلنت تهران به طور کامل به آن ها پرداخته است.

ایمپلنت های دندان از طریق جراحی در استخوان فک در محل خالی از دندان قرار می گیرند. با توجه به این که فلز تیتانیوم ایمپلنت به نوعی با استخوان فک جوش می خورد ، پس از آن دیگر از محل جدا نمی شود. یکی از شاخصه های ایمپلنت های دندانی این است که بر خلاف دندان های طبیعی انسان ها ، دچار فرسایش و پوسیدگی نمی شود.

 

ایمپلنت دندان

 

چه کسانی می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند ؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد ، اصلی ترین هدف این پروسه ، پر کردن جای خالی دندان هاست ؛ بنابراین کسانی که یک یا چندین دندان خود را از دست داده اند ، خواهان انجام پروسه کاشت دندان هستند. در کنار این مورد ، لازم است که استخوان فک به رشد کامل خود رسیده باشد و نیز برای نگه داشتن ایمپلنت باید بافت استخوانی کافی داشته باشد. همچنین در مواردی ممکن است فرد به گرافت استخوانی نیاز پیدا کند.

کسانی که می خواهند تحت پروسه کاشت دندان قرار بگیرند بایستی سلامت دهانشان در سطح مطلوبی قرار داشته باشد. بدین معنا که نباید درگیر نوعی بیماری باشند که روند ترمیم و بهبود استخوان ها را در طول پروسه ایمپلنت ، تحت تاثیر قرار دهد.

داوطلبین این روند درمانی باید خود را برای پروسه چند ماهه آماده کنند. چرا که ایمپلنت دندان یک فرایند چند مرحله ای است. افرادی هم که تمایل ندارند یا نمی توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند نیز به ایمپلنت کردن دندان خود روی می آورند.

چگونه برای پروسه کاشت دندان آماده شویم ؟

همه پروسه های درمانی ، یکسری اقدامات آماده سازی دارند که هر بیمار پیش از پروسه باید آن ها را انجام دهد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید پیش از پروسه اصلی ، چه کارهایی باید انجام دهید. با توجه به این مسئله که روند ایمپلنت دندان چند مرحله ای است ، نیاز است قبل از روند ارزیابی های دقیق از دهان و دندان انجام شود. بدین ترتیب در ابتدا یک معاینه جامع از دندان ها به انجام می رسد. بدین نحو که از دهان و دندان با اشعه ایکس عکسبرداری می شود و یک تصویر سه بعدی نیز از آن ناحیه اماده می گردد. همچنین احتمال دارد از فک و دندان ها قالب گیری شود.

در قدم بعدی پیشینه پزشکی بیمار مورد بررسی قرار می گیرد. در بررسی پرونده پزشکی ابتلا به هر نوع بیماری یا داشتن هر نوع حساسیت دارویی را به طور کامل در اختیار پزشک قرار دهید. همچنین اگر به مشکل قلبی خاصی دچار هستید یا اینکه در عضوی از بدن شما ایمپلنت ارتوپدی قرار دارد ، این مطلب را حتما به اطلاع بخترین متخصص ایمپلنت دندان تهران برسانید چرا که احتمالا برای جلوگیری از بروز عفونت ، پیش از روند برایتان مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می کند.

پس از آن که دندانپزشک با بررسی موارد فوق مطمئن شد که بیمار مراجعه کننده برای انجام روند ایمپلنت دندان ، کاندیدای مناسبی است پروسه درمانی را طرح ریزی می کند.

 

ایمپلنت دندان - دکتر محمدی

 

جراحی ایمپلنت دندان درد دارد ؟

طی این پروسه ، با توجه به تغییراتی که بر روی فک پیاده سازی می شوند ، طبیعی است که سبب بروز درد شوند. برای کنترل درد در حین کاشت ایمپلنت در استخوان فک ، یک متخصص ایمپلنت دندان خوب در تهران با توجه به شرایط بیمار یکی از انواع بیهوشی عمومی ، سدیشن یا بی حسی موضعی را انتخاب می کند.

بنابراین دیگر لازم نیست نگران تحمل درد در حین جراحی شوید. پس از پروسه نیز وقتی اثر داروی بی حسی یا بیهوشی از بین می رود ، طبیعی است تا چند روزی درد نمود پیدا کند. اما برای این بازه نیز دندانپزشک داروی مسکن تجویز می نماید. برای کنترل موثر درد ، لازم است داروهای تجویز شده طبق دستور پزشک مصرف شوند.

مراحل ایمپلنت دندان

به طور کلی پروسه کاشت دندان یک روند سرپایی است و طی چند مرحله به انجام می رسد که بین هر مرحله یک دوره بهبودی باید گذرانده شود. اگر بخواهیم مراحل ایمپلنت دندان را به طور کلی بگوییم عبارتند از :

  1. خارج کردن دندان آسیب دیده
  2. در صورت نیاز به گرافت ، مرحله بعدی آماده سازی استخوان فک برای پیوند است.
  3. سپس ایمپلنت در محل مورد نظر قرار می گیرد.
  4. بعد از این پروسه ، یک دوره بهبودی باید طی شود ؛ یعنی استخوان در محل قرارگیری دندان جایگزین ، رشد کرده و ترمیم شود.
  5. در قدم بعدی ، یعنی زمانی که رشد و ترمیم استخوان تکیمل شد ، نوبت به قرارگیری اباتمنت می رسد. اگر برایتان جای سوال است که اباتمنت چیست ؛ باید بگوییم که در حقیقت اتصال دهنده فیکسچر و تاج دندان است.

نکته : دقت داشته باشید که امکان دارد پروسه کاشت دندان از زمان شروع تا پایان چند ماه طول بکشد که بخش بیشتری از این بازه به دوره ترمیم و بهبودی استخوان اختصاص داده می شود.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان ثابت : نوع ثابت ایمپلنت ها بدین صورت هستند که به طور دائمی در محل فیکس شده و پس از پروسه دیگر نمی توان آن را از محل قرارگیری خود جدا کرد. به عبارتی شما نمی توانید هنگام خواب یا تمیز کردن دندان ها ان را از دهان خارج کنید.

ایمپلنت دندان متحرک : این نوع ایمپلنت همانطور که از اسم ان مشخص است قابل جدا شدن است. یعنی دندان های مصنوعی که بر روی اباتمنت قرار گرفته و به فیسکچر متصل شده اند به گونه ای طراحی شده اند که برای تمیز کردن و یا هنگام خواب ان را از دهان خارج کرد.

پس از پروسه کاشت دندان چه مواردی را تجربه خواهید کرد ؟

تفاوتی ندارد که پروسه شما طی یک مرحله یا چند مرحله انجام شده باشد یا اینکه نوع ایمپلنت دندان ثابت یا متحرک باشد ؛ به هر حال پس از پروسه ، موارد زیر را تجربه خواهید کرد ک

  • متورم شدن لثه ها و صورت
  • کبودی پوست و لثه ها
  • درد در محل قرارگیری ایمپلنت
  • خونریزی خفیف

از جمله داروهایی که بعد از فرایند به ان ها نیاز پیدا می کنید ، داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک ها هستند. اگر ورم ، درد یا هر یک از دیگر اثرات مذکور با گذشت چند روز از کاشت دندان ، به جای فروکش کردن ، شدت یافتند ، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

بعد از هر مرحله از پروسه کاشت دندان، بهتر است غذاهای نرم و میکس شده را مصرف کنید تا محل جراحی شده به بهبودی مطلوب برسد. به طور معمول هم بهترین متخصص ایمپلنت دندان تهران از بخیه های جذبی استفاده می کند تا بعد از مدتی ، به خودی خود جذب شوند.

 

ایمپلنت دندان

 

ایمپلنت دندان چقدر عمر می کند ؟

زمانی که شما به بهترین متخصص ایمپلنت دندان تهران مراجعه کرده باشید ، نتیجه نهایی برای شما تضمین شده خواهد بود. با توجه به جنس اجزای ایمپلنت ، آن ها دچار پوسیدگی و فرسودگی نمی شوند و عمر ایمپلنت دندان می تواند بسیار طولانی باشد. برای کمکم کردن به اتندگاری بیشتر ایمپلنت ها ، دندانپزشک توصیه هایی را به فرد ارائه می دهد که عبارتند از :

رعایت بهداشت دهان : دقیقا مثل دندان های طبیعی خود ، بایستی ایمپلنت ها و بافت لثه را بعد از پروسه نیز تمی نگه دارید. برای تمیز کردن ایمپلنت های دندانی ، مسواک های مخصوصی نیز طراحی شده است که با استفاده از ان ها می توانید به راحتی تمام قسمت های دندان کاشت شده را تمیز کنید.

مراجعه مرتب به دندانپزشک : برای شما ویزیت هایی طی فواصل زمانی مشخص ، معین می گردد ؛ بدین منظور که دندانپزشک با انجام چکاپ از سلامت دندان ها و ایمپلنت ها مطمئن شود یا در صورت بروز هر مشکلی سریعا به ان پی برده و در جهت رفع آن اقدام کند.

اجتناب از عادات نادرست : برخی افراد عادت دارند که پوسته خوراکی هایی مثل فندق ، پسته ، بادام و گردو را با دندان جدا کنند. با توجه به این که پوست آن ها سفت و سخت می باشد ، شکستن آن ها با دندان ، میتواند به ایمپلنت دندان آسیب برساند. همچنین بهتر است تا حد امکان از دخانیات دور بمانید ؛ زیرا با توجه به فلز بکار رفته در ساختار ایمپلنت ، کشیدن سیگار و دخانیات می تواند خطرناک باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید