بلیچینگ دندان

دندان ها یکی از عضو های مهم از لحاظ کاربردی و همچنین از نظر زیبایی ظاهری در افراد می باشد. برای داشتن لبخندی زیبا همراه با دندان هایی سفید می توان، با استفاده از روش های متفاوت درمیان انواع مختلفی از روش های سفید کردن دندان، به خصوص روش بلیچینگ دندان بهره مند شد. در این راستا شما می توانید برای دریافت نتیجه ای عالی به مطب دکتر امیر محمدی در تهران مراجعه کنید.

 

بلیچینگ دندان

 

چه عواملی در تغییر رنگ دندان ها موثر است؟

ژنتیک: عده ای از بدو تولد به صورت ژنتیکی دارای دندان هایی با رنگ سفیده بوده و عده ای دیگر دارای دندان هایی با رنگ زرد می باشند.

انواع بیماری ها: در صورت مبتلا بودن افراد به بیماری و مصرف برخی داروهای خاص، می تواند در تغییر رنگ دندان ها بسیار موثر باشد. در صورت مواجه با تغییر رنگ دندان هایتان با استفاده از مصرف دارو حتما این موضوع را با بهترین دکتر بلیچینگ دندان در تهران در میان بگذارید.

مصرف دخانیات: لکه ها و تغییر رنگ دندان با مصرف دخانیات بسیار ماندگار بوده و مدت زمان لازم برای پاکسازی آن ها از روی دندان، بسیار وقت گیر و طولانی خواهد بود.

افزایش سن: به مرور زمان و با افزایش سن مینای دندان ها از بین رفته و به لایه ای نازکی از دندان که دارای رنگ زرد می باشد می رسد.

مواد غذایی: مصرف مداوم و مرتب برخی مواد غذایی مانند: چای، قهوه و رنگ های مصنوعی غذا و غیره می تواند، در تغییر رنگ دندان به مرور موثر باشد.

اقدامات لازم قبل از سفید کردن دندان چیست ؟

قبل از هر اقدامی برای سفید کردن دندان هایتان بهتر است، ابتدا تمامی دندان های پوسیده خود را درمان و ترمیم کنید. گاهی اوقات و در صورت وجود جرم بسیار زیاد، دکتر دندان های شما را جرمگیری کرده و سپس از بلیچینگ دندان استفاده می کند.

مزایای بلیچینگ دندان

 1. روشی سریع برای سفید کردن دندان ها
 2. انجام این روش در مطب بدون خطر خواهد بود
 3. هزینه ای کمتر نسبت به دیگر روش های سفید کننده دندان

روش های سفید کردن دندان به روش بلیچینگ

بلیچینگ دندان در مطب

روش سفید کردن دندان در مطب پزشک و با استفاده از ماده سفید کننده با غلظت بالا تحت کنترل بهترین دکتر بلیچینگ دندان تهران انجام خواهد شد. قبل از شروع، پزشک لثه بیمار را توسط اپال دم محافظت کرده و سپس هیدروژن پراکسید را بر روی دندان بیمار قرار می دهد. بنابراین ماده سفید کننده، توسط لیزر و یا اشعه ای مخصوص فعال و شروع به تغییر رنگ دندان خواهد کرد. بهتر است بدانید، پروسه انجام این تکنیک نیم ساعت و در چند جلسه خواهد بود.

بلیچینگ دندان در خانه

این تکنیک توسط افراد و در خانه با نظارت و دستور پزشک انجام خواهد شد. ابتدا متخصص قالبی مناسب با دندان های بیمار را در لابراتور ساخته و سپس فرد با قرار دادن ژل سفید کننده در داخل قالب آن را بر روی دندان های خود می گذارد. مدت زمان لازم برای قرار گرفتن این قالب به میزان زرد بودن دندان و توصیه پزشک بستگی دارد. زمان لازم برای سفید کردن در خانه یک الی دو هفته و  پنج ساعت در روز می باشد.

بلیچینگ به چه کسانی توصیه نمی شود؟

 • افراد با پوسیدگی دندانی شدید
 • افرادی با وجود مشکل تحلیل در لثه
 • در مواردی که مینای دندان افراد به طور کلی از بین رفته باشد

عوارض ناشی از بلیچینگ دندان چیست؟

در صورت وجود پوسیدگی های شدید استفاده از این روش توصیه نخواهد شد، زیرا باعث وارد شدن آسیبی شدید تر و تخریب دندان ها می شود. یکی دیگر از عوارض بکارگیری بلیچینگ دندان حساس شدن آن ها بوده که طی یک هفته الی یک ماه و با مصرف دارو های مخصوص به مرور از بین خواهد رفت.

چه زمانی برای سفید کردن دندان ها باید اقدام کرد؟

 1. تغییر رنگ دندان افراد به مرور زمان
 2. مصرف بیش از حد دخانیات و زرد شدن دندان ها
 3. زرد شدن دندان ها به علت مصرف مواد غذایی رنگی مانند قهوه

ژل مورد استفاده در بلیچینگ چیست؟

ژل استفاده شده در روش خانگی پراکسید کربامید بوده و ژل بکارگیری شده در مطب پراکسید هیدروژن نام دارد. هر رو این ماده ها به ساختار کریستالی دندان نفوذ کرده و با گذشت زمان تمامی رنگ دانه های موجود را اکسید و روشن تر خواهند کرد.

نکته: توجه داشته باشید به هیچ عنوان ژل های سفید کننده دندان، با لثه و صورتتان تماس نداشته باشد.

مراقبت های ضروری بعد از بلیچینگ دندان

 • از مصرف دخانیات، سیگار و قلیون بپرهیزید.
 • حتما دندان های خود را چند بار در روز با اب بشویید.
 • سعی کنید در چند روز اول از مواد غذایی سرد استفاده نکنید.
 • در یاعت های اولیه دندان ها را با استفاده از آب گرم بشویید.
 • تا 48 ساعت بعد از انجام بلیچینگ از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی خودداری کنید.
 • حتما یک هفته بعد از درمان به پزشک برای بررسی دندان هایتان مراجعه کنید.
 • به هنگام مسواک زدن از خمیر دندان های ضد حساسیت به منظور کاهش آسیب وارد شده به دندان استفاده کند.

میزان ماندگاری این روش زیبایی دندان چقدر است؟

مقدار ماندگاری سفیدی دندان ها به رعایت تمامی مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان و عدم مصرف دخانیت، سیگار و قلیون بستگی دارد. همچنین بهتر است از مصرف مواد غذایی حاوی رنگ های قوی خودداری کنید و یا بعد از مصرف دندان هایتان را به خوبی مسواک کنید. اما به طور کلی ماندگاری این روش حدود 3 سال بوده و در صورت تکرار و انجام آن می تواند ماندگاری آن بیشتر شود.

کدام یک از روش های بلیچینگ بهتر است؟

انتخاب یکی از این روش ها در ابتدا به شرایط شما بستگی دارد. اما آفیس بلیچینگ دندان در مطب تحت کنترل پزشک با دقت بالا و در مدت زمان کوتاه بدون اسیب به دندان ها و لثه انجام خواهد شد. در صورتی که انجام این روش درخانه ممکن است به علت عدم استفاده مناسب به لثه ها، دندان آسیب وارد شود و همچنین روند درمان بسیار طولانی خواهد بود.

سفید کردن دندان به چه افرادی توصیه نمی شود؟

 • خانم های باردار
 • از بین رفتن مینای دندان ها
 • افرادی با عفونت و بیماری های لثه
 • افراد مبتلا به بیماری های حاد قلبی
 • وجود تعداد زیاد دندان های پوسیده در دهان
 • وجود سایندگی بیش از حد بر روی دندان ها

هزینه مورد نیاز بلیچینگ دندان چقدر است ؟

عوامل بسیاری می تواند سبب تغییر و افزایش هزینه این روش زیبایی دندان باشد. مهارت پزشک، قالب گیری دندان و بکار بردن یکی از انواع روش های سفید کردن دندان و غیره می تواند، باعث افزایش و یا کاهش هزینه سفید کردن دندان در تهران شود.

سوالات متداول

آیا انجام این روش زیبایی دندان مضر است؟

خیر، بکارگیری از این روش سفید کردن دندان، بسیار کم خطر و بدونه عارضه می باشد.

آیا خانم های باردار می توانند از این روش استفاده کنند؟

انجام بلیچینگ دندان برای خانم های باردار انجام نخواهد شد. به علت مشخص نبودن میزان خطرات احتمالی برای نوزادان بهتر است، بعد از گذشت دوران شیردهی اقدام به سفید کردن دندان های خود کنند.

میزان سفیدی دندان ها بعد از انجام این روش چقدر است؟

مقدار تغییر رنگ و سفید شدن به زردی و جنس دندان های بیمار بستگی داشته و می تواند در درجه های مختلف سفیدی آن تغییر کند.

چه سنی برای انجام بلیچینگ دندان مناسب است؟

سفید کردن دندان با این روش زیبایی تنها در افراد بالای 18 سال انجام خواهد شد. به علت رشد کامل مینای دندان و کاهش ریسک اسیب پذیری به دندان ها بهتر است افراد تا پایان 18 سالگی صبر کنند.

آیا می توان با مواد موجود در بازار بلیچینگ انجام داد؟

درواقع انواع مختلفی از مواد شیمیایی سفیدکننده دندان در بازار وجود دارد، که عوارض بسیار زیادی داشته و می توانند با خاصیت سایندگی خود مینای دندان را از بین ببرند. به همین علت هیچ یک از آن ها مورد تایید بهترین دکتر بلیچینگ دندان در تهران و آن ها را توصیه نمی کنند.

برای این روش زیبایی دندان ها چقدر زمان لازم است؟

پروسه سفید کردن دندان ها با بهره گیری از بلیچینگ در یک جلسه و حدود یک ساعت انجام خواهد شد. اما در برخی افراد با زردی دندان بیشتر نیازمند تعداد جلسات بیشتری خواهند بود.

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان چیست؟

در تکنیک جرمگیری رنگدانه های خارجی توسط دستگاهی مخصوص و با استفاده از برس و خمیر پاکسازی خواهد شد. در جرمگیری بافت های دندان سفید نمی شوند، اما برخلاقف ان در روش بلیچینگ مواد سفید کننده دندان ها به بافت دندانی نفوذ کرده و عمیقا آن ها را تمیز می کند.

ایا نور تابیده شده در این روش مضر است؟

نور مورد استفاده در بلیچینگ دندان ها از هالوژن های متمرکز شده و بدون خطر می باشد. اما برای اطمینان بیشتر بهتر است، از عینک های مخصوص به هنگام درمان استفاده شود.

 

این مطلب رو برای دوستانتان به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها