روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق ؟

روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق ؟

عامل اصلی که روش خارج کردن ایمپلنت را تعیین می کند کیفیت استخوان فک است. به طور کلی، خارج کردن ایمپلنت ها از فک پایین دشوارتر است اما موقعیت ایمپلنت ها در فک بالایی به خصوص اگر نزدیک عصب یا حفره سینوسی باشد، بسیار حساس است و متخصص باید بیشتر دقت کند.
عامل دیگری که انتخاب روش خارج کردن ایمپلنت دندان شکست خورده مهم است؛ مدت زمانی است که از کاشت ایمپلنت دندان گذشته است. اگر بیش از دو سال از کاشت ایمپلنت گذشته باشد، پیوند آن محکم تر شده و در نتیجه خارج کردن آن سخت تر خواهد بود.
عامل موثر دیگر روی روش خارج کردن ایمپلنت دندان، اندازه آن است. بدیهی است که هر چه ایمپلنت طولانی تر و پهن تر باشد، درآوردن آن از فک سخت تر خواهد بود. از طرف دیگر، در آوردن ایمپلنت های بسیار نازک نیز ممکن است سخت باشد زیرا احتمال شکستگی پایه آنها در استخوان فک بیشتر است.
روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق ؟
روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق ؟

آیا جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک در روش خارج کردن ایمپلنت دندان موثر است؟

 

جراح ابتدا باید علت شکست ایمپلنت دندان را بررسی کند تا بتواند بهترین روش خارج کردن ایمپلنت از فک را انتخاب کند. به منظور بررسی اینکه آیا ایمپلنت پیوند استخوانی (Osseointegrated) برقرار کرده یا خیر؛ بیمار احتمالا تحت بیهوشی قرار گرفته و متخصص با استفاده از ابزارهای مخصوص، تاج دندان را برداشته و تصمیم میگرد که چگونه پایه ایمپلنت را خارج کند:

– خارج کردن ایمپلنت لق ( Non-Osseointegrated)

در صورت لزوم، متخصص می تواند ایمپلنت دندانی را که با استخوان فک جوش نخورده؛ به راحتی خارج کند. اما باید علت عدم تکمیل فرایند اسئواینتگریشن (Osseointegration) را مشخص کرده و برطرف نماید. معمولا لق شدن پایه ایمپلنت به علت جابجایی های میکرو در کاشت ایمپلنت فوری مشاهده می شود.

– خارج کردن ایمپلنت جوش خورده ( Osseointegrated)

اگر پایه ایمپلنت با موفقیت به استخوان فک جوش خورده باشد، ممکن است جراح به علت عدم رضایت از نحوه جوش خوردن ایمپلنت، وجود عفونت هایی مانند پری ایمپلنتایتیس یا وضعیت نامناسب ایمپلنت تصمیم به خارج کردن ایمپلنت از استخوان فک بگیرد.

شایان ذکر است که دکتر امیر محمدی یکی از بهترین دندان پزشکان در حوزه ایمپلنت دندان می باشد  ایشان :

  • متخصص جراحی دهان ، فک و صورت
  • مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
  • جز رتبه های برتر آزمون برد تخصصی
  • متخصص پروتزهای دندانی، زیبایی و ایمپلنت

شماره تماس : tel:09120957013

بهترین روش برای خارج کردن ایمپلنت ناموفق

ایمپلنت در دنیای ترمیم‌ دندان دارد به خوبی جا می‌افتد اما مسائلی هم پیرامون کاشت ایمپلنت وجود دارد و در بعضی از موارد نیاز است ایمپلنت از دهان خارج شود.

در اکثر موارد، خارج کردن ایمپلنتی که با شکست مواجه شده یک فرآیند بی‌خطر و آسان است اما باز هم بستگی دارد، چون در مواردی که ایمپلنت به سختی با استخوان یکپارچه شده و جوش‌خوردگی وجود دارد، برای خارج کردن ایمپلنت باید از روشی بسیار محافظه‌کارانه استفاده کرد تا احتمال بروز مشکلات استخوانی و تروما و آسیب کاهش پیدا کند.

خارج کردن ایمپلنت فک بالا ساده تر است یا فک پایین؟

اگر باید ایمپلنتی را از دهان خارج کنید، میزان چسبیدگی آن به کیفیت استخوان‌های شما بستگی دارد. به طور کلی، خارج کردن ایمپلنت‌های فک پایین بسیار سخت‌تر از ایمپلنت‌های فک بالا است.

اما گاهی ایمپلنت فک بالا هم ممکن است خیلی سخت جوش خورده باشد. مدت زمان سپری شده هم یک فاکتور خیلی مهم است. مثلاً بعد از ۲۴ ماه استخوان فک و ایمپلنت به شدت یکپارچه می‌شوند و جوش می‌خوردند چون مدت بسیار زیادی گذشته است.

حتی در مواردی که فقط ۲ تا ۳ میلیمتر استخوان اطراف پایه‌ی ایمپلنت وجود دارد می‌بینیم که پیوند بین این دو به شدت محکم شده است، چون استخوان با سطح ایمپلنت یک پیوند بسیار قوی شیمیایی برقرار می‌کند.

یکی دیگر از ملاحظات مربوط به طول، عرض و اتصال ایمپلنت است. خارج کردن ایمپلنت‌های بلندتر و عریض‌تر به وضوح سخت‌تر است چون پیوند خیلی قوی‌تری با استخوان برقرار کرده‌اند. اما کار در مورد ایمپلنت‌های باریک حتی ممکن است سخت‌تر هم باشد، چون احتمال دارد که سر ایمپلنت در اثر فشار مربوط به پروسه‌ی خارج کردن، بشکند.

بیش از هزار برند ایمپلنت وجود دارد که اتصالات خارجی غیر معمول و عجیب ایجاد می‌کنند و این باعث می‌شود که نتوان به راحتی از بعضی ابزار برای خارج کردن ایمپلنت استفاده کرد. همه‌ی این موارد باعث می‌شود که فرآیند آسان خارج کردن ایمپلنت با مشکل و محدودیت مواجه شود.

 

حتما بخوانید :تشخیص پوسیدگی دندان

 

روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق ؟
روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق ؟

 

پس از خارج کردن ایمپلنت ناموفق چه کاری باید انجام داد؟

پس از اینکه ایمپلنت ناموفق از استخوان فک خارج شد؛ جراح درخصوص انتخاب هایی که دارید با شما مشورت خواهد کرد. چندین گزینه درمانی پس از خارج کردن ایمپلنت شکست خورده وجود دارند:
1. دریافت یک ایمپلنت جدید: اگر محل جراحی تمیز و بدون عفونت باشد و فضای کافی برای استخوان پشتیبان وجود داشته باشد شما می توانید بلافاصله یک ایمپلنت در آن محل قرار دهید.
2. پیوند استخوان: پس از پیوند استخوان، مدت زمان 4 تا 6 ماه بهبودی قبل از جایگذاری ایمپلنت دندان جدید لازم است.
بعضی از دندانپزشکان معتقدند که با پیوند استخوان می توان ایمپلنت را نجات داد. این گفته تا چه حد صحت دارد؟
پیوند استخوان به جای خارج کردن ایمپلنت دندان شکست خورده یکی از بحث های انتقادی است که امروزه در زمینه ایمپلنت بسیار داغ است. تاکنون نتایج مطالعات نشان داده، شانس رشد موفقیت آمیز مجدد استخوان زیر 8 تا 25 درصد است و به احتمال زیاد پری ایمپلنتایتیس مجددا به وجود خواهد آمد.
از طرف دیگر اگر رشد بافت و روند بهبود بدن به خوبی انجام گیرد و بیمار نیز به خوبی از ایمپلنت دندان خود مراقبت کند؛ احتمال موفقیت آن افزایش می یابد. در هر حال هر ایمپلنت از نظر ویژگی های سطح متفاوت بوده و مستلزم بررسی دقیق در مورد تصمیم گیری است.
بهتر است تصمیم اینکه چه تکنیکی برای هر ایمپلنت ناموفق به بهترین نحو نتیجه می دهد را به عهده جراح خود بگذارید.
3. عدم درمان فوری: معمولا درصورتیکه بافت لثه دچار مشکل شده باشد؛ متخصص با بررسی اینکه چه نقص و نارسایی رخ داده و چه میزان تخریب در بافت ها وجود دارد؛ مدت دو ماه زمان برای بهبودی بافت لثه لازم می داند.
در این مدت حفظ بهداشت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. عوامل جانبی مانند سیگار کشیدن می تواند روند بهبود را کند کرده و این مدت زمان انتظار برای کاشت ایمپلنت دندان جدید را افزایش دهد.

حتما بخوانید : بهترین متخصص ایمپلنت در تهران

 

چه عواملی باعث ایمپلنت ناموفق می‌شود؟

 

عوامل زیادی می توانند روی نتیجه‌ی ایمپلنت تاثیر بگذارند که بعضی از آن‌ها عبارتند از:

مشکلات لثه

لثه‌های سالم ملاک انجام جراحی ایمپلنت هستند و اگر دچار بیماری فعال لثه هستید این عمل برای شما انجام نمی‌شود. بیماری لثه عفونتی است که می‌تواند به لثه و استخوان فک آسیب برساند و در صورتی که درمان نشده باشد، به اطراف ایمپلنت منتشر و باعث پس زدن ایمپلنت آن می‌شود.

پس حتماً قبل از جراحی کار گذاشتن ایمپلنت، برای درمان عفونت و مشکلات لثه نزد دندانپزشک بروید.

استعمال دخانیات

سیگار کشیدن هم می‌تواند باعث پس زدن ایمپلنت شود چون باعث می‌شود جریان خون به سمت لثه‌ها کاهش پیدا کند و فرآیند بهبود با تاخیر انجام شود. بسیاری از پژوهش‌ها نشان داده است که میزان شکست ایمپلنت در افرادی که سیگار می‌کشند بالای ۲۰ درصد است.

البته، اگر سیگار می‌کشید به این معنی نیست که اصلاً واجد شرایط عمل ایمپلنت نیستید، اما به هر حال، در صورتی که یک هفته پیش از جراحی کارگذاشتن ایمپلنت و حداقل دو ماه بعد از کاشت ایمپلنت سیگار نکشید، احتمال دریافت نتیجه‌ی بهتر بالاتر خواهد بود.

استخوان فک ناکافی

یکی دیگر از عوامل موثر بر موفقیت ایمپلنت این است که آیا برای نگهداری ایمپلنت، فک به اندازه‌ی کافی استخوان دارد یا نه. در صورتی که مقدار استخوان‌های سالم فک کافی نباشد، جراح نمی‌تواند ایمپلنت را در آرواره کار بگذارد.

وقتی فردی پوکی استخوان داشته باشد، چگالی استخوانی او کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه استخوان شکننده شده و احتمال شکستگی یا ترک افزایش پیدا می‌کند. گاهی اوقات، بیماری‌های شدید لثه هم می‌توانند باعث از بین رفتن استخوان فک شوند.

 

روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق ؟
روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق ؟

 

آیا پس از خارج کردن یک ایمپلنت ناموفق می تواند ایمپلنت دیگری کاشت؟

در برخی موارد، می توان کاشت ایمپلنت جدید را بلافاصله پس از خارج کردن ایمپلنت قبلی انجام داد. این عمل سبب صرفه جویی در زمان و هزینه شما خواهد شد. اما گاهی اوقات به دلیل وسعت تخریب نمی توان ایمپلنت فوری دریافت نمود.
درصورتیکه حفره ایجاد شده پس از خارج کردن پیچ ایمپلنت بسیار بزرگتر از فیکسچر باشد؛ قرار دادن ایمپلنت جدید غیر ممکن خواهد بود. از این رو بسیار مهم است که عمل خارج کردن ایمپلنت بسیار با دقت انجام شود.

آیا خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق دردناک است؟

جراح برای برداشتن ایمپلنت دندان ناموفق شما را بیهوش می کند؛ بنابراین خارج کردن ایمپلنت از فک، دردناک نیست. اما پس از برداشتن ایمپلنت شما به احتمال زیاد درد خواهید داشت البته نه درد شدید و طولانی مدت. سطح و مدت درد مشابه با زمانی است که شما دندان خود را می کِشید و تا چند روز طول خواهد کشید. اگر این درد طولانی تر شد فورا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

دكترامير محمدی :

 متخصص جراحی دهان ، فک و صورت هستند و همچنین عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ارتش می باشند که جز رتبه های برتر آزمون بورد تخصصي و از برترين و با تجربه ترين جراحان تهران هستند ، ايشان فارغ التحصيل از دانشگاه علوم پزشكي همدان ، كه قطب فک و صورت ايران محسوب ميشود ، مي باشند . و نيز چندين مقاله و ترجمه كتاب در زمينه جراحي بيني و فك در ISI و مجله هاي معتبر جهان دارند.

هزینه ایمپلنت دندان با دکتر امیر محمدی چقدر است ؟

ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) به ازای هر واحد 3.900.000 تومان می باشد علاوه بر این شما می توانید از مزایای زیر بهره ببرید . 

مزایای ایمپلنت با دکتر امیر محمدی :

1-  پرداخت هزینه به صورت اقساط می باشد

2-  انجام کاشت ایمپلنت فول موس ( کل دهان ) انجام میشود

3- مشاوره رایگان

شماره تماس :tel:0912095701

[formidable id=”7″]

این مطلب رو برای دوستانتان به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها