لمینت دندان

امروزه راه های زیادی برای داشتن دندان های یکدست و مرتب وجود دارد که باعث می شود فرد به لبخندی زیبا برسد. یکی از این راهکارها لمینت دندان است. طی این پروسه زیبایی ، ایرادات ظاهری دندان مثل بد رنگی و شکستگی برطرف و پوشانیده می شود. با توجه به اینکه مقاضیان این پروسه زیبایی دندان روز به روز بیشتر می شود ، لازم است اطلاعات افراد نیز نسبت به آن بیشتر شود. در این مقاله ، دکتر امیر محمدی ، بهترین دکتر لمینت دندان در تهران ،  راجع به مزایا ، هزینه و علت لمینت کردن دندان را توضیحاتی داده ایم که در تصمیم گیری به شما کمک می کند.

 

لمینت دندان

 

ویژگی های لمینت دندان :

لمینت های سرامیکی که برای زیبا ساختن دندان هامورد استفاده قرار می گیرند مزایایی دارند که عبارتند از :

 • مقاومت بالایی داشته و طول عمر ان ها طولانی مدت است.
 • ظاهر بسیار طبیعی برای دندان ها ایجاد می کند.
 • برای اتصال آن در برخی موارد مینای دندان تراشیده می شود آن هم به میزان کم
 • در برابر رنگ و لکه مقاوم هستند.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است ؟

فارغ از دلیل بد شکلی و مشکلات ظاهری دندان ها ، لمینت برای کسانی که درگیر مشکلات زیر هستند می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد :

ساییدگی مینای دندان : در طول زندگی هر فرد ، مینای دندان ساییده مات می شوند. این امر می تواند به سبب مصرف زیاد نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه ، کشیدن سیگار به صورت مداوم و استفاده از برخی داروها وقوع یابد. البته دندان های بعضی از افراد به لحاظ ژنتیکی مستعد چنین عارضه ای است.

پوسیدگی دندان : همانطور که سن مان بالا می رود ، دندان ها نیز به طور طبیعی دچار پوسیدگی می شوند. در نتیجه احتمال ترک خوردگی ، شکستگی و بوجود آمدن ظاهری نامتقارن برای دندان ها بالاتر می رود که این مورد با لمینت دندان قابل اصلاح است

ژنتیک : برخی از افراد به طور ژنتیکی دندان هایشان از همدیگر فاصله نامتناسبی داشته و هر چه سن شان هم بیشتر می ود فاصله دندانی هم افزایش پیدا می کند.

دندان های نامتقارن : به سبب دندان قروچگی یا بخاطر فرسایش و پوسیدگی طبیعی دندان ،  ممکن است ظاهر دندان ها از تقارن خارج شوند.

تغییر رنگی : گاهی اوقات تغییر رنگ دندان ها به قدری سخت بوده و به مینای دندان نفوذ کرده که پروسه بلیچینگ دندان نمی تواند تاثیر گذار باشد. در این موارد لمینت دندان بهترین راه حل است.

پزشک برای اینکه مشخص نماید لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است در جلسه مشاوره معاینه کاملی از دندان ها و دهان انجام می دهد و مشکلات موجود را بررسی می نماید. سپس با توجه به شرایط ، اگر دندان ها به لحاظ عملکردی مشکل جدی نداشته باشند ، بهترین دکتر لمینت دندان تهران  برای برطرف نمودن ایرادات فوق الذکر ونیر لمینت را به فرد پیشنهاد می کند.

نکته ! اگر دندان ها درگیر مشکلات جدی تری مثل آسیب دیدن ریشه دندانی بودند ، ابتدا این موارد باید درمان شوند سپس پروسه زیبایی به انجام رسد.

قبل از اینکه برای لمینت کردن دندانهایتان اقدام کنید بایستی این نکات را بدانید :

 1. پیش از اتصال ونیر سرامیکی ، باید دندان ها و لثه ها سالم باشند. در غیر این صورت ، دکتر ابتدا هر گرونه بیماری لثه یا خرابی دندان را درمان می کند.
 2. ونیر سرامیکی دندان همیشه برای همه انتخاب مناسبی نیست. کسانی که عادت دارند دندان هایشان را به همدیگر بفشارند یا به دندان قروچگی مبتلا هستند ، نباید تخت روند مذکور قرار بگیرند. چرا که در صورتی که این اعمال به طور مداوم انجام شوند ، فشاری که به ونیر سرامیکی می آورند باعث شکستگی و ترک خوردگی آن می شوند.
 3. پروسه تراشیدن مینا دندان برگشت ناپذیر است ، بنابراین زمانی که تصمیم تان قطعی شد ، برای لمینت کردن دندان ها اقدام کنید.
 4. یکی از معایب لمینت این است که احتمال دارد به مرور زمان ونیر از جای خودش جدا شود؛ بنابراین فرد باید مجدداً به بهترین متخصص لمینت دندان در تهران مراجعه کند و تحت روند قرار بگیرد.
 5. خوب است که بعد از اتصال ونیرهای سرامیکی ، به طور مرتب با دندانپزشک ملاقات داشته باشید.

با مراحل لمینت دندان آشنا شوید

برای بعضی از متقاضیان این سوال پیش می آید که پروسه لمینت کردن دندان ها به چه صورت است؟ از این بابت در این قسمت به طور کامل مراحل آن را کامل توضیح دادیم :

لازم است بدانید برای اتصال لمینت از جنس سرامیک دندان ، باید چند مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید ؛ به عبارتی این پروسه طی چند مرحله انجام می شود.

در قدم اول ، دندان ها باید آماده سازی شوند. بدین معنا که در صورت نیاز ،پزشک بخش بسیار کمی از مینای دندان را تراش می دهد. پس از آن ، پزشک دندان ها را قالب گیری می کند. زیرا لمینت ها بر عکس ونیر کامپوزیت به صورت قالب بر روی دندان قرار می گیرد.

پس از این مرحله ، قالبی که از دندان ها گرفته شده ، به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می شود تا قالب ونیر سرامیکی مطابق با فرم و شکل دندان های فرد مراجعه کننده ساخته شود. تا زمانی که قالب اصلی اماده شود ، برای اینکه روند آماده سازی دندان ها حفظ شود ممکن است یک ونیر موقت را به فرد دهد تا از آن استفاده کند.

مرحله آخر زمانی است که دیگر قالب لمینت دندان آماده شده است. دکتر قالب را به لحاظ رنگ و فرم با دندان های طبیعی مقایسه می کند و در صورت وجود تناسب برای اتصال آن به دندان ها با ماده چسبنده ، اقدام می کند. در صورت مناسب نبودن ونیر سرامیکی با دندان ها ، بهترین دکتر لمینت دندان در تهران مجدد آن را به آزمایشگاه می فرستد تا ایرادات ان برطرف گردد.

بعد از پروسه به چه مراقبت هایی نیاز است ؟

 

لمینت دندان

 

پس از آن که ونیر سرامیکی روی دندان ها اتصال یافت ، پزشک نکاتی را در خصوص مراقبت از آن ها به شما توضیح می دهد. مهم ترین مراقبت های بعد از لمینت دندان عبارتند از :

 • رعایت کردن بهداشت دهانی ؛ یعنی مسواک زدن و کشیدن نخ دندان
 • با دندان هایتان خوراکی های سخت مثل بادام ، گردو و پسته را نشکنید
 • اگر ورزشکار هستید و در رشته ورزشی پر برخورد یا رزمی فعالیت دارید بهتر است از گارد یا محافظ دهان استفاده کنید.
 • از کشیدن سیگار تا حد امکان خودداری کنید.
 • زمانی که قهوه یا چای صرف کردید بلافاصله دهان و دندان هایتان را شست و شو دهید.

لمینت دندان با کامپوزیت چه فرقی دارد ؟

هر چند این دو ونیر به منظور زیباسازی دندان ها و اصلاح فرم ، رنگ ، شکستگی و ترک خوردگی انجام می شوند اما از جهاتی با هم تفاوت هایی دارند. عموما قیمت لمینت دندان از کامپوزیت بیشتر است.  عموما کامپوزیت دندان در یک جلسه به اتمام می رسد ولی لمینت کردن دندان ها به 2 الی 3 جلسه مراجعه به دندانپزشکی را نیاز دارد.

از نظر ماندگاری ، ونیر سرامیکی از ونیر کامپوزیت ، ماندگارتر است. همچنین لمینت مقاومت بالایی دارد و به راحتی شکسته نمی شود و لکه نمی گیرد. ظاهری که در نتیجه لمینت کردن برای دندان ها بدست می آید ، طبیعی تر است.

اینکه لمینت بهتر است یا کامپوزیت ، بسته به شرایط هر فرد مشخص می شود. بهترین دکتر لمینت تهران پس از انجام معاینات لازم و اگاهی از خواسته های فرد بهترین پیشنهاد را به او ارائه می دهد.

عمر لمینت دندان

یکی از سوالاتی که از سوی متقاضیان زیادی از متخصص پرسیده می شود این است که لمنیت دندان تا چند سال دوام دارد. متریال سازنده لمینت سرامیکی مقاومت بالایی دارند. بدین معنا که به سختی به شکستگی دچار می شود. همچنین به راحتی تغییر رنگ نمی دهند و می توانند برای مدت بیشتری در رنگ اصلی خود باقی بمانند. به طور کلی اگر به درستی از لمینت های سرامیکی دندان مراقبت کنید ، می توانید بین 15تا 20 سال از ماندگاری آن ها بهره مند شوید.

قیمت لمینت دندان

در راستای تعیین قیمت ونیر سرامیکی دندان ، فاکتورهای مختلفی دخیل هستند مثل روند آماده سازی دندان و میزان دشواری آن ، درمان عوامل زمینه ای و میزان مهارت دکتر . بدین ترتیب بهتر است برای انکه به طور دقیق از این مسئله مطلع شوید ، به متخصص مربوطه مراجعه نمایید تا بعد از معاینه هزینه لمینت دندان در تهران را دقیق به شما بگوید.

این مطلب رو برای دوستانتان به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها