کشیدن بخیه ایمپلنت

کشیدن بخیه ایمپلنت

درابتدا توضیح کوتاهی درباره ایمپلنت بیان می کنیم.

ایمپلنت چیست

ایمپلنت، روش جابگزینی مناسب، برای دندان از دست رفته است. در این روش، به دلیل این که از پایه بریج استفاده می شود، هیچ دندانی تراشیده نمی شود. پیچی از جنس تیتانیوم دارد که با بدن سازگار است و درون استخوان فک قرار میگیرد، که درصورت نگهداری خوب و صحیح ماندگاری بالایی دارد.

 

کشیدن بخیه ایمپلنت
کشیدن بخیه ایمپلنت

 

فرآیند جراحی ایمپلنت

در طی عمل جراحی ایمپلنت، دندان پزشک ابتدا از بی حس کننده موضعی استفاده می کند، که باعث می شود شما درطول عمل هیچ دردی را احساس نکنید. پس از بی حسی، دندان پزشک سوراخی را درون استخوان فک ایجاد می کند و پایه ایمپلنت را درون آن قرار می دهد.

مدت زمان جوش خوردن ایمپلنت در فک بالا و پایین

در فک بالا، معمولا 5 ماه زمان برای جوش خوردن لازم است و در فک پایین، حدود3 ماه.

زمانی که استخوان، به تراکم مطلوب نرسیده باشد، ایمپلنت برای جوش خوردن زمان بیشتری را احتیاج دارد.

 

شایان ذکر است که دکتر امیر محمدی یکی از بهترین دندان پزشکان در حوزه ایمپلنت دندان می باشد  ایشان :

 • متخصص جراحی دهان ، فک و صورت
 • مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
 • جز رتبه های برتر آزمون برد تخصصی
 • متخصص پروتزهای دندانی، زیبایی و ایمپلنت

شماره تماس : tel:09120957013

 

انواع بخیه

در جراحی ایمپلنت، به دلیل این که لثه شکافته می شود تا به بافت استخوان دست پیدا کرد، لازم است که پس از جراحی لثه ها بخیه شوند تا در کنار هم قرار گیرند و پس از مدتی جوش بخورند.

بخیه در دو نوع جذبی و غیر جذبی است.

بخیه جذبی

فرآیند جذب شدن بخیه  به سلامت عمومی بیمار، نوع بخیه ها و طریق زده شدن بخیه ها بستگی دارد.

بخیه جذبی دربافت لثه حل می شود این نوع بخیه توسط بدن تجزیه میشود ویا پس از مدتی شل شده و ذرات آن از جای خود خارج می شوند. این بخیه ها 3 تا 5 روز جذب می شوند.

بخیه غیرجذبی

این نوع بخیه، برای جذب شدن، به 7 تا 10 روز زمان نیاز دارد و معمولا  از جنس نایلون، پلی استر، ابریشم و غیره است.

به دلیل این که بدن نمیتواند مواد آن را جذب کند، باید توسط دندان پزشک کشیده شود.

بخیه ها دو طرف لثه را که طی عمل جراحی بریده شده است را نزدیک به هم نگه می دارند و استخوان فک و پایه ایمپلنت را از ورود هرگونه باکتری، گرد و غبار و هرچیزی که باعث عفونت لثه می شود، محافظت  می کنند و همین طور پس از عمل جراحی، بخیه با تشکیل لخته روی زخم از خون ریزی جلوگیری می کند.

دربعضی مواقع بدن بخیه ها را به عنوان جسم خارجی تلقی میکند و روند بهبود یافتن بخیه به تاخیر می افتد.

در موادری که برای بخیه از نخ ابریشمی استاده می شود، باوارد شدن بذاق و موادغذایی به محل بخیه سبب ایجاد عفونت می شود و روند بهبودی به تاخیر می افتد.

مدت زمانی که بافت لثه به استخوان فک متصل میگردد، معمولا 7 تا 10 روز می باشد که در هر فرد متغیر است و معمولا 4 تا 5 هفته زمان میبرد، تا بافت لثه به طور کامل بهبود یابد.

 

کشیدن بخیه ایمپلنت
کشیدن بخیه ایمپلنت

 

اگر بخیه ها زودتر از موعد شل شوند و حدودا 3 روز بعد از جراحی بیفتند، احتمال جوش نخوردن بافت های لثه وجود دارد که باید سریع به دندان پزشک مراجعه کرده، تامجدد لثه را بخیه کند.

سطح لثه و دندان توانایی باز سازی سریع دارند ولی سرعت جوش خوردن بافت لثه و استخوان زمان میبرد به همین دلیل درصورت افتادن زود هنگام بخیه، امکان جوش نخوردن آن وجود دارد.

معمولا 4 الی 6 روز بعد از عمل جراحی، استحکام بافت های لثه طوری هست که بتواند ادامه روند بهبودی را بدون بخیه بگذراند، بنابراین اگر بخیه چند روز قبل از زمانی که دندان پزشک تعیین کرده شل شود و بیفتد، احتمال جوش خوردن بافت ها لثه وجود دارد.اگر بخیه زودتر از موعد شل شد، از بافت های بدون بخیه بیشتر مراقبت کنید تا به استحکام کافی برسد.

اگر در ناحیه ای که بخیه شل و یا افتاده است، تورم مشاهده کردید و یا بافت لثه روی استخوان حرکت میکرد و یا استخوان فک از زیر آن بیرون زده بود باید در اسرع وقت، برای بخیه مجدد و ویزیت به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت های لازم بعد از ایمپلنت

 • از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • بهداشت دهان ودندان را رعایت کنید، درصورت لزوم از مسواک های مخصوص استفاده کنید.
 • دراثر بروز درد شدید، می توانید از مسکن استفاده کنید.

بهتر است پس از عمل و زدن بخیه، بیماران این موارد را برای جوش خوردن بهتر رعایت کنند:

 • استفاده از آنتی بیوتیک

بهتر است برای جلوگیری از عفونت روی لثه، اطراف بخیه و پایه ایمپلنت، از آنتی بیوتیک استفاده شود.امکان دارد که دربرابر دارو پوستتان دچار خارش و سوزش شود که در این صورت، برای ادامه مصرف لازم است که با پزشک خودمشورت کنید.

 • رعایت کردن بهداشت

استفاده از آب نمک و مسواک، حدود 24 ساعت پس از جراحی، می تواند کمک به سزایی در بهبودی سریع تر داشته باشد. (بهتر است که مسواک را مستقیما روی بخیه نکشید)

 • مصرف سیگار

سیگار کشیدن، روند بهبود را کاهش می دهد و همین طور سبب افزایش عفونت، پاره شدن بخیه و پیوند استخوانی ناموفق را درپی دارد.

 • جلوگیری از انجام کارهای سنگین

بهتر است برای جلوگیری از باز شدن بخیه ها، به مدت سه روز پس از جراحی از انجام دادن کارهای سنگین خودداری کنید.

 

کشیدن بخیه ایمپلنت
کشیدن بخیه ایمپلنت

 

کشیدن بخیه ایمپلنت

 

برای کشیدن بخیه ایمپلنت، 7 تا 10 روز زمان لازم است تا پایه ایمپلنت جوش بخورد و معمولا این نخ ها سیاه و از جنس ابریشمی هستند که باید توسط دندان پزشک کشیده شوند.

پس از کشیدن بخیه ایمپلنت، سعی کنید، جویدن غذا را به صورت محتاطانه، از نواحی عمل شده شروع کنید، این کار باعث التیام سریع تر زخم هایتان می شود.

در هفته اول، برای تمیز کردن دهان و دندان خود، از مسواک های مخصوص استفاده کنید(استفاده از دهان شویه هم برای بهداشت دهان کافی است).

بعد از 2الی 3 روز از پس از کشیدن بخیه ناحیه عمل شده را با مسواک و آب ولرم تمیز کنید، امکان خونریزی کم وهمین طور درد وجود دارد.

پس از ده روز، فرد میتواند از پروتز متحرک استفاده نماید و بهتر است در ساعاتی که استفاده ای از پروتر ندارد آن را ازدهان خود خارج کند.

 

دكترامير محمدی :

 متخصص جراحی دهان ، فک و صورت هستند و همچنین عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ارتش می باشند که جز رتبه های برتر آزمون بورد تخصصي و از برترين و با تجربه ترين جراحان تهران هستند ، ايشان فارغ التحصيل از دانشگاه علوم پزشكي همدان، كه قطب فک و صورت ايران محسوب ميشود ، مي باشند . و نيز چندين مقاله وترجمه كتاب در زمينه جراحي بيني و فك در ISI و مجله هاي معتبرجهان دارند.

هزینه ایمپلنت دندان با دکتر امیر محمدی چقدر است ؟ ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) به ازای هر واحد 3.900.000 تومان می باشد علاوه بر این شما می توانید از مزایای زیر بهره ببرید . 

مزایای ایمپلنت با دکتر امیر محمدی :

1-  پرداخت هزینه به صورت اقساط می باشد

2-  انجام کاشت ایمپلنت فول موس ( کل دهان ) انجام میشود

3- مشاوره رایگان

شماره تماس :tel:0912095701

 

[formidable id=”7″]

این مطلب رو برای دوستانتان به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها