نوع غذا بعد از ایمپلنت

بهتر است که تا مدتی طولانی از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید، ایمپلنت داخل استخوان فک کاشته می شود و برای جوش خوردن آن لازم است که مدتی صبرکنید، در این مدت بهتر است که مراقبت هایی را برای جلوگیری از شکست ایمپلنت انجام دهید

. نوع غذا در این مدت اهمیت خاص خودش را دارد و باید رعایت گردد و فشار خاصی نباید در این مدت به دندان هایتان وارد شود؛ پس از گذراندن دوران درمان و جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک، ایمپلنت مانند دندان طبیعی عمل می کند و هر نوع غذایی که خواستید می توانید مصرف کنید. ولی نوع غذای مصرفی در بعد از جراحی و یک یا چند هفته پس از آن متفاوت است.

 

نوع غذا بعد از ایمپلنت
نوع غذا بعد از ایمپلنت

 

پس از جراحی ایمپلنت دندان به دلیل این که بافت لثه بسیار حساس می باشد، بهتر است که از مایعات و مواد غذایی بسیار نرم استفاده شود. مواد غذایی زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها در این مدت استفاده کنید، غذاهایی که داغ نباشند و نیاز به جویدن نیز نداشته باشند.

حداقل یک الی دو هفته بهتر است که از این مواد غذایی استفاده کنید، تا هم آسیبی به ایمپلنت دندان وارد نشود و هم اینکه مصرف مواد مغذی در این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است بهتر است چرا که سبب می شود تا انرژی مورد نیاز جهت بهبودی ایمپلنت به بدن برسد و ایمپلنت هرچه زودتر بهبود یابد ولی این رژیم بسته به شرایط هر بیمار متفاوت می باشد مثلا بیماران دیابتی لازم است که مواد غذایی تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنند.

 

بعد از ایمپلنت چه بخوریم در روز جراحی

در این روز بیمار به دلیل جراحی انجام داده دارای درد و خونریزی بوده و بایستی از غذاهای نرم استفاده کنند زیرا در این روز بافت بسیار حساس بوده و در برابر فشار به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.

مواد غذایی مناسب بعد از کاشت ایمپلنت

 • استفاده از انواع سوپ ها به صورت سرد توصیه می شود، مانند سوپ مرغ، قارچ، جو و … که در صورت نیاز می توانید آن ها را ابتدا میکس و سپس مصرف کنید. می توانید با ایجاد کمی خلاقیت در غذاهای خود هم طعم مطلوبی در آن ها ایجاد کنید و هم از موادی استفاده کنید که در بهبودی هرچه سریع تر زخم و ایمپلنت دندان نقش داشته باشد مثلا در سوپ خود از فلفل دلمه ای و یا سیر که سرشار از آنتی بیوتیک می باشد استفاده کنید.
 • ماست که نیازی به جویدن ندارد و خوردن آن پس از جراحی توصیه می شود.
 • استفاده از انوع پوره ها مانند پوره سیب زمینی، هویج و … توصیه می شود چرا که مصرف آنها هیچ فشاری به ایمپلنت وارد نمی کند و مناسب می باشند.
 • مصرف انواع آبمیوه های طبیعی، اسموتی و شیک ها مناسب است. می توانید آن ها را در طعم های مختلف تهیه کنید و در رژیم غذایی خود تنوع ایجاد کنید.
 • مصرف کمپوت سیب و یا هر میوه دیگری مناسب است.
 • استفاده از میوه های نرم مانند موز مناسب می باشد.

این گونه غذاها را می توانید روزانه تهیه و استفاده کنید ولی مصرف بعضی غذاها در این دوران ممنوع می باشد و باید از استفاده آن ها اجتناب کنید.

 

نوع غذا بعد از ایمپلنت
نوع غذا بعد از ایمپلنت

 

غذاهایی که باید از مصرف آن ها اجتناب شود

بهتر است که از مصرف این گونه غذاها پس از کاشت ایمپلنت دندان خودداری شود:

 • استفاده از غذاهای سرخ شده حدودا ۲ هفته پس از کاشت ایمپلنت ممنوع می باشد.
 • بهتر است که از مصرف شیرینی ها و کلیه مواد غذایی که حاوی قند و شکر هستند خوددرای شود.
 • در روز های ابتدایی پس از جراحی از خوردن غذاها و مایعات خیلی داغ پرهیز کنید.
 • در چندماه ابتدایی پس از کاشت ایمپلنت، از مصرف خوراکی های چسبنده مانند آدامس خودداری شود.
 • از مصرف آجیل ها و کلیه مواد غذایی که برای مصرف آن ها نیاز به جویدن طولانی مدت و فشار به دندان ها می باشد، خودداری کنید.

مصرف کلیه مواد غذایی بسیار تند، سرد و داغ پس از جراحی ایمپلنت دندان و حداقل یک ماه پس از آن مناسب نیست و بهتر است که استفاده نشود هنگام نوشیدن مایعات نیز بهتر است که از نی استفاده نشود زیرا مکشی که در اثر استفاده از نی ایجاد می شود، برای بهودی ایمپلنت و بند آمدن خون پس از جراحی مناسب نیست.

 

عوارض مصرف غذاهای نامناسب پس از ایمپلنت

 

چنانچه در مصرف نوع غذای خود بعد از ایمپلنت دندان دقت نکنید، با عوارضی مانند درد شدید، خونریزی و … روبه رو می شوید که در نهایت سبب می شود جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک را به تعویق افتد، پس بهتر است چند ماه اولیه را رعایت کنید تا پس از بهبودی مواد غذایی دلخواه خود را مصرف کنید.

 

نوع غذا بعد از ایمپلنت
نوع غذا بعد از ایمپلنت

 

سوالات متداول

۱ – برای مصرف مواد غذایی چه مدت پس از کاشت ایمپلنت مناسب می باشد؟

تا ۲۴ ساعت پس از جراحی بهتر است که از غذاها و مایعات بسیار نرم استفاده کنید، رعایت احتیاط های لازم جهت مصرف مواد غذایی بهتر است که تا یک الی دو هفته پس از جراحی ادامه یابد.

۲ – چه مدت پس از کاشت ایمپلنت استخوان فک و بافت لثه بهبود می یابد؟

هرچه قدرت ترمیمی بدن بیمار بیشتر باشد، سرعت  ترمیم وبهبودی نیز بیشتر می شود ولی حداکثر۹ ماه زمان برای بهبودی لازم است.

۳ – آیا مصرف نان پس از جراحی منعی ندارد؟

خیر، میتوان ۲۴ ساعت پس از جراحی مصرف کرد.

 

دکترامیر محمدی :

 متخصص جراحی دهان ، فک و صورت هستند و همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش می باشند که جز رتبه های برتر آزمون بورد تخصصی و از برترین و با تجربه ترین جراحان تهران هستند ، ایشان فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی همدان، که قطب فک و صورت ایران محسوب میشود ، می باشند . و نیز چندین مقاله وترجمه کتاب در زمینه جراحی بینی و فک در ISI و مجله های معتبرجهان دارند.

هزینه ایمپلنت دندان با دکتر امیر محمدی چقدر است ؟

ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) به ازای هر واحد ۳.۹۰۰.۰۰۰ تومان می باشد علاوه بر این شما می توانید از مزایای زیر بهره ببرید . 

مزایای ایمپلنت با دکتر امیر محمدی :

۱-  پرداخت هزینه به صورت اقساط می باشد

۲-  انجام کاشت ایمپلنت فول موس ( کل دهان ) انجام میشود

۳- مشاوره رایگان

شماره تماس :tel:0912095701

[formidable id=”7″]

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید